Jak zabudować stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy to nic innego, jak metalowa rama, na której montowana jest ceramika łazienkowa, np. miska WC. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w nowoczesnych aranżacjach, choć podwieszona miska to także doskonały wybór w niewielkiej łazience. Jak zamontować i zabudować stelaż podtynkowy WC?

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Wybierając stelaż podtynkowy (sklep https://www.lazienkiabc.pl/Stelaze-podtynkowe-c141), należy zwrócić uwagę na cały szereg istotnych czynników. Będzie to przede wszystkim ściana, na której ma zostać umieszczona miska WC. Na rynku dostępne są stelaże do zabudowy lekkiej i ciężkiej, na co warto zwrócić uwagę, wybierając najlepszy dla siebie produkt. Zdecydowanie częściej wybierana jest lekka zabudowa stelaża wc. W tym przypadku montaż stelaża podtynkowego odbywa się w płytach kartonowo-gipsowych. Pojawi się tutaj wyższa cena, jednak konstrukcja będzie stabilna i trwała.

Wyróżnia się również stelaż podtynkowy niski oraz stelaż podtynkowy do zabudowy wysokiej. Warto więc dokładnie przemyśleć również wysokość montażu miski sedesowej, by wszyscy domownicy czy użytkownicy łazienki mogli z niej korzystać w komfortowy sposób. Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiedni produkt, możemy przystąpić do jego montażu.

zabudowa stelaża wc

Montaż stelaża podtynkowego – mocowanie do ściany

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej czy zabudowy ciężkiej, zajmują na ogół 120 wysokości i 40 cm szerokości. Ich grubość wynosi natomiast 20 cm. Do tego należy doliczyć również rozmiar misy WC. Miejsce montażu miski podwieszanej zależne jest od położenia rury odpływowej. Sama misa musi znajdować się na wysokości ok. 40 cm od podłoża, co umożliwia wygodne korzystanie z toalety. Montaż stelaża powinien opierać się na wodoodpornych płytach. Jest to uwarunkowane różnymi czynnikami, w tym m.in. wysoką wilgotnością panującą w łazience.

Zabudowa stelaża podtynkowego

Obudowa stelaża wymaga wykonania konstrukcji z profili. Jeśli wykonanie zabudowy odbywa się w niewielkim pomieszczeniu, warto wykorzystać całą wnękę lub ścianę. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej zachować czystość w toalecie, tym bardziej, że podwieszane miski ustępowe ułatwiają dostęp do podłogi.

Aby zamontować stelaż podtynkowy, konieczne będzie również przycięcie płyt gipsowo-kartonowych. Muszą się w nich znaleźć otwory na przyłącza sanitarne, w tym na odpływ, spłuczkę czy rurę, która będzie odprowadzała wodę. Przygotowane w ten sposób płyty można już przykręcić do takiego stelaża oraz do konstrukcji z profili, która została wykonana nieco wcześniej. Wytrzymałość konstrukcji zapewnia wykorzystanie podwójnej warstwy płyt. Dzięki temu sama konstrukcja zyska większą odporność, a okładzina ceramiczna nie będzie pękać.

Samo wykończenie stelaża podtynkowego WC można wykonać w dowolny sposób. Jak zabudować stelaż podtynkowy? Zabudowa stelaża podtynkowego na ogół opiera się na płytkach ceramicznych. Przed położeniem płytek, warto pomyśleć o zagruntowaniu płyt karton-gipsowych. Pracę kończy zawieszenie miski ustępowej i umieszczenie we właściwym miejscu przycisku spłukującego wodę. Teraz można już swobodnie korzystać z toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =